Menü Kapat

YURT MU ? EV Mİ ?

Kütahya’da öğrencilik hayatı yaşayan öğrencilerin aklından geçen ilk soru: Yurtta mı kalmalıyım yoksa evde mi kalmalıyım ?

İşte sizlere farkındalık sağlayacak bilgiler sunuyoruz.

Yurtta mı kalmalı Evde mi Kalmalı

Üniversite kapısına son giriş sınavı olan YKS’nin bitmesi ve puanların açıklanmasının ardından öğrenciler tercih yapacaklar. Tercih yapmayı bekleyen öğrenciler, şimdiden gitmek istediği şehirde yurtta mı yoksa evde mi kalması gerektiği konusunu düşünüyorlar. Bu konuda kararsız kalan gençler, soluğu internet üzerinde alıyorlar.

Üniversite’ye yeni başlayacak olan gençler için en mantıklı tercih yurtta kalmaktır. Yurtta kalmak, hem maddi açıdan daha çok rahatlatacağı gibi evde kalmak sizler için daha çok maddi zorluk demektir. Aynı zamanda hiç bilmediğiniz bir çevreye alışmak için yurt ortamı sizler için daha avantajlı olacaktır. Hiç tanımadığınız insanlarla eve çıkmak, sizler için olumsuz bir durum olacaktır.

EVDE KALMANIN ZORLUKLARI

Evde kalmanın en büyük zorluklarından birisi beslenmedir. Sağlıklı şekilde beslenmek ev ortamında oldukça zordur. Bununla birlikte yurt ortamında olduğu gibi yemeğiniz hazır şekilde önünüze gelmez. Yemeği kendiniz hazırlamalısınız ve bu da ayrı olarak zaman kaybıdır. Temizlik konusunda da arkanızı toplayacak insanların olmaması, en büyük zorluklarından birisidir. Aynı zamanda ev arkadaşınız ile bir sorun yaşadığınızda onu şikayet edeceğiniz birisi olmaz.

YURTTA KALMANIN AVANTAJLARI

Ev yerine yurtta kalmak her zaman daha avantajlı bir durumdur. Öncelikle avantajlarından birisi maddi olarak çok daha rahatlayacaksınız. Yurtta giderlerin, yok denilecek kadar azdır. Elektrik, Su ve İnternet gibi faturalarla uğraşmayacaksınız. Yemeğiniz, profesyonel aşçılar tarafından sizlere hazırlanacak ve sunulacak. Aynı zamanda aynı odayı paylaştığınız insanlarla yaşadığınız sıkıntıları, yetkililerle konuşarak çözebilirsiniz. Gerek güvenirlik açısından olsun, gerek rahatlık açısından olsun yurtlar en büyük avantajınız olacak.

Öğrencilerimiz, eğer KYK kazanamazlarsa daha kaliteli yurtlarda konaklanma imkanını seçebilirler. Özel öğrenci yurtları, oldukça kaliteli yurtlardır. İnternet üzerinden öğrenci yurtlarına bakabilir, kaliteli ve özel kız ve erkek öğrenci yurtlarını araştırabilirsiniz.